Materiały umieszczone w tym artykule to jedynie fotorelacja z budowy trx-a.
Wszystkie kluczowe informacje znajdują się na forum sp-hm. Można tam również uzyskać pomoc autora projektu.
Zainteresowałem się projektem śledząc wątek analizatora antenowego EU1KY. Okazało się, że zastosowany moduł STM32F746GDISCOVERY jest również częścią Husarka DSP. Na początku wyglądało to dość kosztownie. Moduł, LCD i wiele innych elementów. A tu miła niespodzianka. Moduł disco jest już z dotykowym lcd na pokładzie. Najniższa cena około 253 PLN może i nie jest niska. Biorąc pod uwagę możliwości warto się jednak skusić.
Po takim odkryciu już nie mogło być odwrotu. Po tygodniu moduł disco był na moim biurku, a ja w tym czasie pobrałem pliki z sp-hm i przystąpiłem do wykonywania pcb. Na początek moduł adaptera, radiowy i vfo.
Powoli ruszyłem z obsadzaniem elementów na pcb. W pierwszej kolejności przelotki oraz uruchomienie zasilania, czyli stabilizatory 5V, 3,3V oraz kondensator. Po sprawdzeniu, że wszystko jest OK kontynuowałem montaż elementów.
W oczekiwaniu na brakujące elementy zaprogramowałem moduł disco. Moduł można podłączyć do gniazd mikro usb lub do gniazda mini usb. Po prawej stronie (fotka poniżej) należy zworką wybrać zasilanie a jest ono zależne do którego gniazda usb się podłączymy. Fabrycznie moduł ma założoną zworkę na zasilanie z gniazda mini usb. Tylko przy pomocy tego gniazda możemy połączyć się z PC i zaprogramować moduł. Po podłączeniu modułu do usb i wybraniu odpowiedniego zasilania zobaczymy soft demo, który jest w nim zainstalowany.
Do zaprogramowania potrzeby jest przewód usb-mini usb oraz soft i drivery ze strony.
Na dole strony znajdują się linki STSW-LINK004 do softu oraz STSW-link009 do driverów. Aby pobrać oprogramowaniem należy się zarejestrować podając adres mailowy. Pobrane oprogramowanie instalujemy. Nie miałem z tym żadnego problemu. Wystarczy zatwierdzać kolejne kroki instalatora. Jeśli wszystko przebiegło pomyślnie, klikamy na ikonkę wtyczki i zobaczymy okienko jak poniżej (tutaj już mam wgrany soft Husarka).
W zakładce TARGET wskazujemy, którym plikiem chcemy zaprogramować moduł.
Soft do Husarka DSP z literką A wymaga podłączonego modułu adaptera. Bez niego nie będzie reagował na dotyk. Wiadomo co trzeba zrobić. Płytka jest prosta do wykonania. Prawidłowo zmontowana ze sprawnych elementów nie wymaga uruchamiania.
Należy również do modułu disco wlutować wyprowadzenia głośnika. Widać je na fotce modułu z włożonym adapterem, pomiędzy niebieskim gniazdem mini-Jack a gniazdem RJ45. Podłączamy tylko prawy głośnik.
Ważna informacja !!! wzmacniacz pracuje w układzie mostkowym i nie wolno tych wyjść łączyć z masą. Spowoduje to uszkodzenie wzmacniacza.
Konstruktor zaleca podłączenie głośnika lub słuchawek przez kondensatory elektrolityczne 100uF aby zapobiec uszkodzeniu wzmacniacza. Fotka poniżej pokazuje moje rozwiązanie na czas prób.
Kolejny moduł to VFO. Mała pcb ale jak bardzo ważna.
Mój układ SI570 jest w wersji CMOS.Wykonałem podłączenie wyjścia zalecane przez konstruktora z trafkiem na wyjściu i tłumikiem.
Musze jednak zmienić rdzeń, ponieważ wnosi duże tłumienie przy wyższych częstotliwościach. Zastosowałem rdzeń z materiału 43 a ten typ nie nadaje się do pracy przy ponad 200MHz. A tyle potrzeba żeby trx pracował w paśmie 50MHz.
Na tej fotce dobrze widać, że vfo pracuje na częstotliwości czterokrotnie wyższej od odbieranej.
W czasie gdy byłem zajęty uruchamianiem adaptera, vfo i programowaniem modułu disco. Dotarły kolejne elementy do modułu radiowego. Brakują mi już tylko elementy przedwzmacniacza w.cz. (tranzystor+rdzeń)
Brak elementów w przedwzmacniaczu pozwala na uruchomienia układu. Pokusa jest bardzo duża. Czy wszystko prawidłowo zmontowane itp. Nie pozostało nic innego jak się odważyć i uruchomić.
Linki do filmów z pierwszego uruchomienia:
Po przeszukaniu zasobów z elementami odkopałem zakupione dość dawno przekaźniki LEG-5. Wykonałem na nich filtry dolnoprzepustowe do Husarka DSP. Podział zakresów:1,8, 3,5, 7-10, 14-18, 21-24-28, 50MHz. W sumie 6 sekcji. Zrobiłem kilka błędów w czasie projektowania pcb. Dlatego nie jest ona zbyt piękna. Fotki poniżej:
oraz wykresy przenoszenia
Teraz do poprawy wzór pcb i opublikowanie schematu.
Moduł przetwornicy uruchomił się bez problemów. Należy zwrócić szczególną uwagę przy łączeniu dławików. W swoim egzemplarzu wykonałem niewielką zmianę w pcb.
Do uruchomienia pozostały filrt pasmowe i wzmacniacz, więc czas pomyśleć o odbudowie. Pierwsza koncepcja frontu trx-a poniżej.
CDN
73 SQ7HJB