Opisany układ daje możliwość sterowania transceiverem homodynowym przy wykorzystaniu tańszego układu dds AD9850.

Układ może znaleźć zastosowanie w innych aplikacjach. Zależnie od połączenia wyprowadzeń 6, 7 (S0, S1) uzyskamy różne stopnie powielenia częstotliwości wyjściowej. Producent podaje maksymalną częstotliwość sygnału wyjściowego 190MHz.

W swoim egzemplarzy bez problemu osiągnąłem 220MHz. 

schemat1

Płytka pozwala przy pomocy zworek wybrać mnożnik (dokładny opis w pdf-ie producenta).

Sprawdziłem układ od 1Mhz do 50MHz z mnożnikiem x4. Układ ma bardzo czułe wejście. Przy częstotliwości 1MHz poprawnie powiela już przy sygnale wejściowym na poziomie -50dBm. Czułość spada w funkcji częstotliwości, jednak nawet przy 50Mhz wystarczy sygnał wejściowy na poziomie -5dBm. Podanie na wejście sygnału 20dBm nie powoduje przesterowania ani zmian sygnału wyjściowego. Sprawdziłem to na początku pomiarów. Następnie wszystkie pomiary przeprowadziłem przy poziomie sygnału wejściowego 0dBm. Kształt sygnału zmienia się z częstotliwością . Poniżej kilka fotek.

1

4

10

20

40

50

55

Płytka wykonana jest na laminacie dwustronnym, gdzie jedna ze stron jest masą. Na niej wyprowadzone są złącza zasilanie, wejście, wyjście, ustawienie mnożnika oraz stabilizator, potencjometr montażowy, kondensator elektrolityczny i dioda schotky.

 

elem tht

mnożni strona elementów

Pozostałe elementy znajdują się na drugiej stronie. Kondensatory i rezystory smd w rozmiarze 0805.

Wymiary pcb 48,3 x 32mm.

 

elem smd

mnożnik strona ścieżek

Pobór prądu wynosił od 18mA do 55mA.  Rósł ze wzrostem częstotliwości. Przy zasilaniu z 12V stabilizator bardzo mocno się grzał. Dlatego warto o ile to możliwe pobrać napięcie 5V z układu (nie stosując stabilizatora), dołączyć zasilanie do niższego napięcia lub dać w szereg opornik kilkadziesiąt ohm . Potencjometr montażowy nie musi być wieloobrotowy. Akurat taki miałem na biurku przy wykonywaniu prototypu. Służy on do poprawy sygnału na wyższych częstotliwościach. Jego ustawienie nie ma wpływu na sygnał przy niższych częstotliwościach. Sprawdzałem w trakcie uruchamiania. Do ustawienia potrzebny jest oscyloskop. Należy ustawić  najwyższą częstotliwość z jaką będzie pracował i obserwując przebieg na oscyloskopie doprowadzić  sygnał do poprawnego kształtu.Wkrótce w plikowni będą wzory pcb do pobrania. 

Krótki film na naszym kanale YouTube.

Pozdrawiam Marek SQ7HJB