SWR SCANNER

konstrukcja zaprezentowana na Zjeździe Technicznym w Burzeninie 2016 przez SP3NYR.

Link do strony z opisem projektu.

Pod wyżej wymienionym linkiem można pobrać wszystkie potrzebne materiały do wykonania urządzenia. Podany jest również sposób kalibracji. Ja narysowałem swój wzór pcb pod wyświetlacz 2,8".

swr scanner

swr scanner2

swr scanner3

swr scanner4

swr scanner5

 Arduino zaprogramowałem przy pomocy programu Arduino builder bez problemów. Do sprawdzenia wystarczy podłączenie modułów arduino, dds oraz lcd.

  swr scanner6

Następnie wlutowałem wszystkie pozostałe elementy.

swr scanner7

Miałem troszkę problemów z poprawnym startowaniem skanera przy połączeniu z pc przez usb. Przy uruchamianiu z zasilacza startował poprawnie. Sprawdzałem wiele sposobów zapobiegania temu problemowi, które są opisane na forum sp7pki w wątku poświęconemu konstrukcji. Nie uzyskałem jednak poprawnego uruchamiania skanera.
Problem rozwiązało podłączenie pinu "reset" arduino przez opornik 10k do zasilania i kondensator 100nF do masy. Ten prosty zabieg zlikwidował w/w dolegliwości.

Teraz przyszła kolej na wpisanie danych kalibracyjnych przy pomocy programu Herkules. Po włączeniu skanera należy uruchomić program Hercules, a w urządzeniu wybrać opcje praca z PC. W programie musimy wybrać zakładkę "serial" i wpisać numer portu com  na którym  pracuje nasz moduł arduino i kliknąć połącz. Po poprawnym połączeniu otrzymamy takie komunikaty.

h1

Możemy po kolei wpisać współczynniki kalibracyjne. Na zrzucie poniżej widać wpisane współczynniki.

h2

Po wpisaniu współczynników możemy przy pomocy rezystorów 50R, 100R, 150R sprawdzić wskazania i wpisać je do arkusza kalkulacyjnego a otrzymane wartości przeliczone przez arkusz ponownie wpisać programem Herkules do skanera.

Jeśłi wszystko przebiegło pomyślnie mamy urządzenie przygotowane do pomiarów :-).

W plikowni do pobrania wzór pcb do termotransferu, w któym uwzględniono opornik 10k i kondensator 100n przy pinie reset.

 

 

 

Zapraszam do obejrzenia filmu pokazującego wgrywanie softu oraz danych kalibracyjnych.


Pozdrawiam Marek SQ7HJB